8:67. Hiçbir peygambere, yeryüzünde savaşa katılmaksızın esirler edinmesi yakışmaz. Siz bu dünyanın geçici malını istiyorsunuz; Allah ise (sizin için) ahireti ister. Allah Üstündür, Bilgedir.

Esirler hakkında:

 • 8:67ENFAL, 67

  Hiçbir peygambere, yeryüzünde savaşa katılmaksızın esirler edinmesi yakışmaz. Siz bu dünyanın geçici malını istiyorsunuz; Allah ise (sizin için) ahireti ister. Allah Üstündür, Bilgedir.

 • 8:70ENFAL, 70

  Ey peygamber, elinizde bulunan esirlere de ki: "Allah kalbinizde bir iyilik bilse, yitirdiklerinizden daha iyisini size verir ve sizi bağışlar. Allah Bağışlayandır, Rahimdir.

 • 8:71ENFAL, 71

  Yok, sana ihanet etmek istiyorlarsa, zaten daha önce Allah'a ihanet etmişlerdi. Bunun üzerine onları yenik düşürdü. Allah Bilendir, Bilgedir.

 • 8:71ENFAL, 71

  Yok, sana ihanet etmek istiyorlarsa, zaten daha önce Allah'a ihanet etmişlerdi. Bunun üzerine onları yenik düşürdü. Allah Bilendir, Bilgedir.

 • 9:5TEVBE, 5

  Kutsal aylar çıkınca, (hâlâ barışa yanaşmıyorlarsa) o putperestleri yakaladığınız yerde öldürün. Onları yakalayın, onları kuşatın ve her hareketlerini izleyin. Tevbe edip namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Allah Bağışlayandır, Rahimdir.

 • 24:33NUR, 33

  Evlenme imkanına sahip olmayanlar da, Allah kendilerini lütfuyla zenginleştirene kadar iffetli davransınlar. Evlenme yoluyla özgürlük belgesi almak isteyen esirleri -niyetleri dürüstse- özgürlüklerine kavuşturun. Ve Allah'ın size verdiği parasından onlara veriniz. İffetli olmak isteyen kızlarınızı, bu dünyanın geçici menfaatini arzulayarak fuhuşa zorlamayın. Kim onları zorlarsa, o zaman Allah onların zorlandığını hesaba katar; O Bağışlayandır, Rahimdir.

 • 47:4MUHAMMED, 4

  Savaşta inkar edenlerle karşılaştığınızda kontrol merkezlerini vurun. Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. Allah dileseydi sizi savaş derdinden kurtarırdı; ancak O sizi böylece birbirinizle sınamaktadır. Allah yolunda öldürenlere gelince, onların yaptıklarını boşa çıkarmıyacaktır.

Cevaplara eklemek istediğiniz birşey mi var?