54:13. Onu ağaç lifleri ile (bağlanmış) kütükler üzerinde taşıdık.

Nuh'la birikte gemide bulunanlar:

 • 11:40HUD, 40

  Nihayet emrimiz gelip de gök kaynayıp taşınca, kendisine dedik ki: "Her türden birer çifti, daha önce mahkum edilmiş olanlar hariç, çoluk çocuğunu ve inananları ona yükle." Kendisiyle birlikte inanmış olanlar zaten bir kaç kişiydi.

 • 11:42HUD, 42

  Gemi, onları tepeler gibi dalgaların arasından geçirirken, Nuh bir kenarda ayrı duran oğluna seslendi: "Yavrum, gel bizimle birlikte bin. Kafirlerle birlik olma."

 • 11:43HUD, 43

  O ise, "Beni sudan koruması için bir tepeye sığınacağım," dedi. (Nuh): "Bugün Allah'ın yargısından koruyacak hiç bir şey yoktur; ancak O'nun acıdıkları hariç," dedi. Dalgalar ikisi arasından geçti; o, boğulanların arasındaydı.

 • 11:45HUD, 45

  Nuh Rabbine seslendi: "Ey Rabbim, oğlum benim ailemdendir, Senin verdiğin söz ise elbette gerçektir ve Sen, yargıda bulunanların en iyisisin."

 • 11:46HUD, 46

  Dedi ki: "Ey Nuh, o senin ailenden olamaz. Bilmediğin bir konuda benden istekte bulunman erdemli bir tavır değildir. Cahillerden olmamanı sana öğütlerim."

 • 23:27MÜMİNUN, 27

  Bunun üzerine kendisine söyle vahyettik: "Gözümüzün önünde ve vahyimize uygun olarak gemiyi yap. Emrimiz gelince, kaynaklar kaynayip tasinca her çesit (evcil hayvani) ve aleyhlerine hüküm verilmis olanlarin disindaki aileni al. Zalimler adina benimle konusma; onlar bogulacaklardir."

 • 66:10TAHRİM, 10

  Allah inkarcılara, Nuh'un karısı ile Lut'un karısını örnek verir. İki erdemli kulumuzun nikahı altında bulunuyorlardı; ancak onlara ihanette bulundular. Kocaları Allah'tan gelen hiç bir şeyi o ikisinden savamadı. İkisine de, "Girenlerle birlikte cehenneme girin," denildi.

Cevaplara eklemek istediğiniz birşey mi var?